Case study: +180% ruchuZobacz
Start/Słownik SEO/Google Search Console
Analityka

Google Search Console

Znane też jako: GSC, Search Console

Google Search Console to darmowe narzędzie Google do monitorowania widoczności organicznej: kliknięcia, wyświetlenia, CTR, pozycje, indeksacja, Core Web Vitals, mobile usability.

Google Search Console - czym jest i jak działa?

Podpięcie GSC to pierwszy krok każdego audytu SEO. Raporty Pages, Performance, Sitemaps i Core Web Vitals są bezpłatne, precyzyjne i pochodzą prosto z Google.

GSC to dziś najprawdziwsze źródło danych o SEO - pokazuje realne kliknięcia, impresje i pozycje. Nawet dobre narzędzia SEO (Ahrefs, Semrush) szacują, GSC pokazuje prawdę. Bez GSC nie robisz audytu, tylko zgadujesz.

Przykłady

Google Search Console w praktyce - konkretne przykłady

  • 1

    Performance → filtr „Query contains” → identyfikacja fraz z wysokim wyświetleniem i niskim CTR = szansa na optymalizację title.

  • 2

    Pages → „Not indexed” → kategoryzacja powodów: „Crawled - not indexed” to problem jakości, „Discovered - not indexed” to crawl budget.

  • 3

    URL Inspection → sprawdzenie, jak Google widzi konkretną stronę: renderowany HTML, canonical, schema, mobile-friendly.

Checklista

Jak wdrożyć Google Search Console - checklista krok po kroku

  • Podpięcie właściwości domenowej (Domain Property), nie tylko URL-prefix.
  • Weryfikacja przez DNS TXT record.
  • Zgłoszenie sitemap.xml i monitoring statusów.
  • Cotygodniowy przegląd Performance + Pages + Enhancements.
  • Alerty email dla krytycznych błędów (Manual Action, Security Issues, gwałtowne spadki).
Uwaga

Najczęstsze błędy przy google search console

  • Podpięcie tylko URL-prefix (bez subdomen i wersji http/https) - niekompletne dane.
  • Ignorowanie „Discovered - currently not indexed” - to sygnał niskiej jakości contentu.
  • Sprawdzanie GSC raz na 3 miesiące - problemy wychodzą tygodniami.
Ekspert

O Google Search Console pisze Mateusz Iwanowski

Mateusz Iwanowski - ekspert SEO, założyciel SEOHOUSE
Mateusz Iwanowski
Założyciel SEOHOUSE · 10+ lat doświadczenia w SEO i GEO

Prowadzę projekty SEO i GEO dla firm z Polski i zagranicy - od lokalnych usług po SaaS B2B. Specjalizuję się w programmatic SEO, AI Search Optimization i twardych migracjach technicznych. Jeśli chcesz omówić Google Search Console w kontekście Twojej strony, zaproś mnie na 30-minutową bezpłatną konsultację.

Wróć do słownika (43 pojęć)

Potrzebujesz pomocy z tym tematem?

30 minut bezpłatnej konsultacji - konkretne rekomendacje na start.

Umów konsultację