Jak często rynek się koryguje?

Częstym pytaniem w głowach inwestorów jest to, jak często rynek się koryguje. Indeks S&P 500 doświadcza dwucyfrowych spadków średnio co 1,85 roku. Jednak rynek nie zawsze podąża za średnimi. Niektórzy inwestorzy wskakują z powrotem do akcji po korekcie, podczas gdy inni wolą mniej ryzykowne inwestycje. Pomimo faktu, że rynek jest zmienny, nie należy bać się inwestować podczas korekt. Istnieje wiele wskazówek, które mogą pomóc w jak najlepszym wykorzystaniu każdej korekty.

Normalna korekta rynku byka trwa tylko cztery miesiące

Normalna korekta rynku byka trwa zazwyczaj tylko cztery miesiące, ale jest kilka wyjątków. W przeszłości korekty były bardziej dotkliwe i zwykle trwały dłużej niż rok. W rzeczywistości pięć z ostatnich sześciu spadków było tak poważnych, że osiągnięcie dna zajęło im ponad rok, podczas gdy pozostałe trzy trwały jedynie od pięciu do dziesięciu miesięcy. Obecnie korekty są stosunkowo krótkie, trwają od dwóch do czterech miesięcy. Średnia strata podczas korekty wynosi około 13%, ale została ona odrobiona w ciągu czterech miesięcy. Dla inwestorów długoterminowych, korekty są jedynie uderzeniem w radar.

Podczas gdy korekta trwa zazwyczaj tylko cztery miesiące, rynki niedźwiedzia są znacznie dłuższe. Przeciętny rynek niedźwiedzia trwa około 17 miesięcy. Oznacza to, że większość rynków niedźwiedzia trwa przez kilka lat, a następnie szybko się odbija. Nie da się jednak przewidzieć, kiedy nastąpi korekta, dlatego najlepiej trzymać się swojej strategii i pozostać inwestorem długoterminowym. Jednakże, jeśli szukasz czasu na rynku, zauważysz, że 80% korekt w ciągu ostatnich 35 lat nie zakończyło się rynkiem niedźwiedzia.

Ostatni rynek byka trwał do 2009 roku i w tym okresie miał sześć korekt. Najnowsza korekta miała miejsce w lutym, ale akcje powróciły do rekordowych poziomów pod koniec lata. Ostatnia zmienność rynku jest w dużej mierze wynikiem mieszanych zysków i obaw o spowolnienie gospodarcze. Choć może to brzmieć przerażająco, badacze przypominają inwestorom, że rynki niedźwiedzi są naturalną częścią inwestowania. I są one częścią procesu budowania solidnego portfela.

Inwestorzy wracają do kupowania akcji po spadku

Rynek akcji często przechodzi korekty, średnio raz na dwa lata. Jednak wielu inwestorów nie wskakuje z powrotem do gry, aby kupić akcje po spadku. Jeśli zastanawiasz się, kiedy jest dobry czas na ponowny zakup, oto kilka informacji, które pomogą Ci podjąć właściwą decyzję. Inwestowanie w akcje powinno odbywać się tylko wtedy, gdy są one w dobrej cenie, a to oznacza, że należy unikać kupowania podczas spadku.

Rynek giełdowy nie „zapomina” o stratach – będziesz musiał poczekać, aż cena akcji wróci do normy, zanim ponownie w nią wejdziesz. Chociaż oznacza to poniesienie straty, nie jest to nic złego. Strata odzwierciedla fakt, że inwestorzy tracą zainteresowanie akcjami. Może to prowadzić do szerszego spadku ceny akcji. Firma, która wyemitowała akcje, również na tym nie skorzysta.

Nie jest przyjemnie tracić duże pieniądze na giełdzie, ale ostatnia zmienność sprawiła, że inwestorzy stali się nerwowi. Indeks S&P 500 spadał przez siedem tygodni z rzędu, wchodząc na krótko na terytorium rynku niedźwiedzia – definiowanego jako spadek o 20%. W tym przypadku sensowne byłoby ponowne wejście i kupno akcji. Historycznie, rynek akcji wzrósł, więc powinieneś być w stanie znaleźć jakieś okazje.

Inwestorzy mają tendencję do inwestowania w inwestycje o niższym ryzyku podczas korekt

Inwestowanie podczas korekty rynkowej może prowadzić do złych decyzji, a specjaliści od inwestycji ostrzegają inwestorów, aby zdywersyfikowali swoje portfele w celu ograniczenia wpływu zmienności. Podczas gdy wiele rodzajów akcji może doświadczać korekt, mniejsze akcje o wyższym wzroście mają tendencję do reagowania najsilniej. Inne, mniej ryzykowne opcje, jak np. akcje spółek konsumpcyjnych, są odporne na cykl koniunkturalny, co oznacza, że nadal będą osiągać dobre wyniki podczas spowolnienia gospodarczego.

Korekty rynkowe często trwają dni, tygodnie lub miesiące i mogą dostosować przewartościowane aktywa do ich nowych wycen. Choć mogą być przerażające, dają również możliwość zakupu po obniżonych cenach i wyciągnięcia cennych wniosków na temat otoczenia rynkowego. Chociaż inwestorzy mają tendencję do inwestowania w aktywa o niższym ryzyku podczas korekt rynkowych, nie powinni wpadać w panikę. Korekta nie jest końcem świata, a wielu inwestorów skorzystało na niej w przeszłości.

Podobne tematy