Czy marketing staje się przestarzały?

Pytanie, czy marketing staje się przestarzały, było dyskutowane w wielu kręgach. Debata toczy się wokół tego, czy marketing pozostanie, czy też stanie się przestarzały, ale niektórzy marketerzy twierdzą, że jest on ważniejszy niż kiedykolwiek. Odpowiedź na to pytanie zależy od tego, jak postrzegasz branżę, jaka jest dzisiaj. Oto kilka przykładów. Sztuczna inteligencja, Email marketing, Social media i Mobile – wszystkie te technologie stwarzają możliwości dla marketingu. Ale jak te technologie wpłyną na marketing? I jaka jest przyszłość marketingu?

Sztuczna inteligencja

Podczas gdy AI musi jeszcze uczynić marketing przestarzałym, pomoże mu nadążyć za dynamiką klientów. Nawyki zakupowe konsumentów zmieniają się w coraz szybszym tempie, a ręczny marketing po prostu nie nadąża. AI przejmie ciężką pracę, śledząc i analizując miliony punktów danych generowanych przez klientów. Będzie również w stanie odpowiadać na miliony zapytań klientów w czasie rzeczywistym i rekomendować mikrosegmentowane kampanie na podstawie tych zapytań.

Jest również prawdopodobne, że AI zastąpi w niektórych obszarach ludzkich marketerów. Internet ułatwił połączenie konsumentów z markami, ale stworzył też ogromną ilość danych, z których zrozumieniem marketerzy mają problem. AI jest jednak stworzona do obsługi tej złożoności. Poprzez automatyzację powtarzalnych procesów, AI może szybko rozpoznawać wzorce i przewidywać przyszłość. Może to pomóc markom lepiej zrozumieć swoją bazę klientów i przekształcić bezczynnych użytkowników w zaangażowanych. Automatyzując zadania marketingowe, AI może pomóc marketerom lepiej zrozumieć ich rynek docelowy i zaoferować cenne spostrzeżenia.

Wdrożenie AI będzie wyjątkowe dla każdej organizacji. To, czy wdrożyć AI, będzie zależało od podstawowych kompetencji firmy, rynku i modelu biznesowego. Jednak AI będzie wymagało współpracy marketerów i CIO. Jednak aby odnieść sukces z AI, marketing musi wyciągnąć wnioski z lekcji analityki predykcyjnej i dzisiejszej mozaiki rozwiązań martech. AI może zaoferować jedynie rekomendacje, które są tak dobre, jak dane, które je napędzają. W dłuższej perspektywie ludzie nadal będą potrzebni do pilotowania systemów AI.

AI pomoże marketerom przetwarzać więcej danych niż mógłby to zrobić jakikolwiek człowiek. Wzmocni ich umiejętności analizowania danych z niespotykaną dotąd prędkością i opracowywania działań opartych na ryzyku/zwrocie. AI zajmie się również rutynowymi zadaniami marketingowymi i podejmowaniem decyzji, takimi jak budżety, raporty ROI czy dopasowanie do klienta. A także uprości procesy, poprawi pomiary i usprawni decyzje biznesowe. Co zatem oznacza AI dla przyszłości marketingu? To dopiero początek.

Email marketing

Email nie jest już koncepcją nowatorską. Stała się wszechobecną częścią codziennego życia użytkowników Internetu, zwłaszcza tych, którzy pracują wirtualnie lub są stale online. Nieuchronnie jednak zmienia swoje formy i trendy. Niezależnie od swojego wieku i zmieniającego się przeznaczenia, email nadal posiada wiele korzyści i niuansów, które czynią go wartą uwagi strategią marketingową. Głównym powodem, dla którego e-mail pozostaje tak popularny, jest jego zdolność do dotarcia do dużej grupy odbiorców.

Wraz z upowszechnieniem się urządzeń mobilnych i narzędzi do współpracy, niektórzy eksperci uważają, że poczta elektroniczna stanie się przestarzała w ciągu kilku lat. Jednak ta prognoza jest nieco przedwczesna. Email jest nadal najlepszą metodą dotarcia do potencjalnych klientów i leadów. Rozwój mobilnych aplikacji e-mailowych sprawił, że poczta elektroniczna jest dostępna dla większej liczby osób niż kiedykolwiek wcześniej. Chociaż istnieją inne formy komunikacji, email pozostaje najlepszym sposobem na dotarcie do szerokiej grupy odbiorców i utrzymanie ich zaangażowania. Poczta elektroniczna jest doskonałym narzędziem umożliwiającym dotarcie do globalnej publiczności.

Pomimo tych przewidywań, pozostaje ona ważnym narzędziem reklamowym dla małych firm. Choć może nie jest to najpopularniejsza forma reklamy, e-mail jest nadal sprawdzonym sposobem na pozostanie w kontakcie z obecnymi i potencjalnymi klientami. Nawet wraz z rozwojem mediów społecznościowych i innych platform cyfrowych, e-mail pozostanie podstawą marketingu cyfrowego w przyszłości. Ostatecznie, e-mail nigdy nie będzie przestarzały, jeśli będzie używany prawidłowo i z odpowiednią treścią. W rzeczywistości, z czasem i badaniami stanie się jeszcze bardziej efektywna.

Dzisiaj istnieje wiele opcji marketingowych dostępnych dla firm. Wiadomości tekstowe SMS, livestreams i Instagram Stories to tylko kilka z nich. Niektórzy twierdzą jednak, że e-mail marketing to staromodne pisanie listów i stanie się przestarzały. W rzeczywistości 89% internautów sprawdza codziennie swoją pocztę elektroniczną, a 77% internautów woli e-maile od innych metod komunikacji. Ponadto 53% konsumentów zakupiło produkt lub usługę po otrzymaniu wiadomości e-mail na ich temat.

Media społecznościowe

Trudno powiedzieć, kiedy media społecznościowe staną się przestarzałe, ale możliwe jest, że marketing zniknie całkowicie. Media społecznościowe to sposób, w jaki ludzie wchodzą ze sobą w interakcje i stały się one domyślnym ustawieniem dla wielu konsumentów, firm i artystów. Podczas gdy termin social media może ostatecznie stać się przeszłością, nigdy nie straci swojej mocy. Jeśli tak się stanie, musisz być przygotowany na to, co nieuniknione. Ale do tego dnia jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby przygotować się do zmiany.

Pierwszym krokiem w przygotowaniu się do zmiany zachowań konsumenckich jest rozpoznanie, gdzie i kiedy media społecznościowe przecinają się z różnymi aspektami naszego życia. Te cyfrowo włączone interakcje społeczne obejmują TripAdvisor, LinkedIn, Yelp i Spotify. W dzisiejszych czasach nawet media głównego nurtu, takie jak telewizja i filmy, zostały stworzone tak, aby można było je „gifować” lub „memować”. Niektórzy posunęli się nawet do stworzenia doświadczeń muzealnych, które są skierowane do użytkowników Instagrama.

W przyszłości wykorzystanie obrazów i filmów wideo zastąpi posty oparte na tekście. Na przykład Snapchat niedawno dodał filtry, które wykorzystują aparat w telefonie do nakładania na ekran obrazów i filmów w czasie rzeczywistym. Jest to ważny rozwój w mediach społecznościowych, ponieważ obrazy przekazują znacznie silniejszą obecność społeczną niż posty oparte na tekście. Inne platformy mediów społecznościowych również przyjmują nowe technologie, które czynią je bardziej atrakcyjnymi wizualnie, takie jak AR i VR.

Ponieważ coraz więcej firm przechodzi na rynek cyfrowy, konkurencja o uwagę staje się coraz ostrzejsza. W rezultacie organiczny zasięg postów na portalach społecznościowych maleje, co doprowadziło do zwiększonego wykorzystania postów sponsorowanych. Podczas gdy tradycyjny marketing jest nadal kluczowym elementem promocji produktu, to w porównaniu z mediami społecznościowymi wygląda już na przestarzały. Z tymi zmianami nadchodzi, marketerzy muszą stać się adeptami marketingu w mediach społecznościowych. Ale Facebook pozostaje najbardziej popularną platformą mediów społecznościowych, a jego wyzwania są ogromne.

Mobile

Według CMO Survey, marketerzy wciąż przeznaczają pieniądze na marketing mobilny. Widzą potencjał tego kanału marketingowego w dotarciu do klientów, zwiększeniu zaangażowania i napędzaniu szybszych decyzji zakupowych. W badaniu zapytano marketerów o to, jak skuteczny jest marketing mobilny i jak bardzo przyczynił się do wyników ich firmy. Jeśli marketerzy nie zmienią swoich metod marketingowych, aby wykorzystać możliwości mobile, technologia ta w końcu stanie się przestarzała. Oto pięć wskazówek dla marketerów, które pozwolą im usprawnić działania w zakresie marketingu mobilnego.

– Branża ad-tech przeżywa fazę przejściową. Podczas gdy w ubiegłym roku firmy skupiały się na wzroście za wszelką cenę, teraz koncentrują się na retencji, inkrementalności i ekonomii jednostkowej. Ta zmiana prawdopodobnie będzie kontynuowana w nadchodzącym roku. W rzeczywistości branżą będzie rządzić marżowość i konsolidacja. Nie będzie możliwe, aby firma pozostała konkurencyjna bez marketingu mobilnego. Ale firmy, którym udaje się pozostać konkurencyjnymi, inwestują w mobile bardzo dużo.

– Do 2025 roku mobile wyprzedzi desktop. Według Ericsson Mobility Report, 50% wyszukiwań w Google zostało przeprowadzonych na urządzeniach mobilnych. Do 2025 roku ponad 70 proc. całego ruchu internetowego będzie pochodziło z urządzeń mobilnych. – Przychody Facebooka w trzecim kwartale pochodziły z reklam mobilnych. – Google wprowadził swój algorytm rankingowy MobileGeddon penalizujący strony niezoptymalizowane pod kątem urządzeń mobilnych. – Mobile-first design staje się koniecznością.

– Ponad połowa użytkowników smartfonów będzie kupować towary za pośrednictwem urządzenia mobilnego. Urządzenia mobilne odgrywają również dużą rolę w zakupach online. Ludzie używają swoich telefonów do czytania recenzji i przeglądania stron z ocenami. Umiejętność prowadzenia marketingu do użytkowników mobilnych za pośrednictwem tych urządzeń będzie miała kluczowe znaczenie dla osiągnięcia konwersji na komputerze stacjonarnym. – Beacony sprawią, że urządzenia mobilne staną się bardziej istotne i użyteczne. – Technologia beacon stanie się wszechobecna. Wykorzystanie beaconów zmieni shopper marketing.

Rozszerzona rzeczywistość

Wraz z rozwojem technologii coraz ważniejsze dla przedsiębiorstw będzie przyjęcie rozszerzonej rzeczywistości. Podczas gdy niektóre aplikacje rozszerzonej rzeczywistości będą w dużej mierze bezużyteczne, wiele z nich będzie miało głęboki wpływ na działalność biznesową. Analitycy z Goldman Sachs, Gartner i IDC wymieniają rzeczywistość rozszerzoną jako jedną z najgorętszych technologii przyszłości. Istnieją jednak pewne obawy, które firmy powinny rozważyć przed wdrożeniem tej technologii.

Po pierwsze, Apple ma wyjątkową przewagę w dziedzinie AR. Jej bogata linia inteligentnych urządzeń daje jej wyraźną przewagę nad konkurentami, takimi jak Google Tango. Własny system operacyjny firmy Apple daje jej również przewagę nad innymi głównymi graczami. Google Tango, na przykład, wymaga specjalnego sprzętu do użycia, podczas gdy ARKit jest wbudowany w najnowsze urządzenia z systemem iOS. W rezultacie deweloperzy będą potrzebowali jedynie nowego urządzenia z systemem iOS, aby rozpocząć pracę.

W badaniu z Purdue University uczestnicy porównywali reklamę samochodu w druku z jej wersją w rzeczywistości rozszerzonej. Osoby biorące udział w badaniu zapamiętały 82 procent informacji zawartych w reklamie drukowanej, ale tylko 59 procent zapamiętało je w rzeczywistości rozszerzonej. Sugeruje to, że chociaż rzeczywistość rozszerzona oferuje nowe sposoby angażowania się w markę, marki nie powinny skupiać się na technologii, ale na dodawaniu wartości. Marki powinny wyjść poza zwykłe wykorzystanie rozszerzonej rzeczywistości, aby wzmocnić czynnik „wow” i uczynić ją użyteczną dla klienta.

AR zrewolucjonizuje również sposób, w jaki postrzegamy rzeczywistość. Ostatecznie ludzie będą mogli usuwać lub dodawać dane według własnego uznania, co ułatwi manipulowanie rzeczywistością i tworzenie spersonalizowanych doświadczeń dla konsumentów. Rzeczywistość rozszerzona pozwoli również firmom dodać elementy dźwięku i wzroku do środowiska, przekształcając całe doświadczenie zakupowe. Przy tak wielu możliwościach, będzie tylko kwestią czasu, zanim rozszerzona rzeczywistość zawładnie marketingiem i sposobem, w jaki postrzegamy świat.

Podobne tematy